Профілактика наркоманії в молодіжному середовищі
Новітні моделі та підходи до профілактики наркоманії в молодіжному середовищі
Профілактика наркоманії у дитячому середовищі
Сьогодні існує, без сумніву, чимало новітніх моделей профілактики поширення наркоманії у молодіжному середовищі, а саме:
– модель моральних принципів підкреслює те, що використання психоактивних речовин є аморальним та неетичним; як правило, вона набуває форми кампаній публічного вмовляння, яке часто проводять релігійні групи, а також політичні та громадські рухи, що зважають на такі принципи, як патріотизм, самопожертва заради загального добробуту. Моральний підхід видається найефективнішим у часи широкого релігійного відродження, а також активних фаз соціальних рухів, коли соціальний контроль індивідуальної поведінки є найсильнішим;
– модель залякування ґрунтується на твердженні, що дітей можна змусити не вживати наркотичні речовини, якщо інформаційні кампанії підкреслюватимуть небезпеку такої поведінки; і]| І
– модель фактичних знань, або когнітивна модель, докладає зусиль для поліпшення способів передачі та отримання інформації про наркотики; поширеною є думка, що програми фактичних знань ефективніші стосовно осіб, які мають певний досвід уживання наркотиків;
– модель афективного навчання полягає у застосуванні афективних підходів – навчальних методик, які фокусуються здебільшого на корекції деяких особистісних дефіцитів, ніж на проблемі власне вживання наркотичних речовин; визначальним принципом є той, що тенденція до їх вживання може зменшитися або зникнути, якщо такі дефіцити буде подолано. Проблеми, які ідентифікують у таких програмах, стосуються самооцінки, визначення та прояснення особистісних цінностей, прийняття рішень, навичок подолання та зменшення тривоги, розпізнавання соціального тиску;
– модель поліпшення здоров’я може бути використана як непрямий підхід до надання знань про наркотики. Оздоровчі програми заохочують розвиток альтернативних звичок. Цей підхід особливо корисний для молодих людей, які здатні дбати про своє здоров’я;
– профілактичну роботу з позицій підходу нормалізації базують на таких принципах:
а) розширення розуміння причин, у зв’язку з якими юнак або дівчина
б) важливість заходів, які не дозволяють випадковим споживачам стати залежними;
в) інформація щодо ризику вживання наркотиків повинна бути подана разом з інформацією про ризик, пов’язаний із вживанням алкоголю та тютюну;
г) ініціативи, які включають соціоекономічну та культурну емансипацію, видаються кориснішими, на наш погляд, ніж залякуючі повідомлення.
Варто зазначити, що сьогодні існує також багато різноманітних інноваційних підходів до профілактики наркоманії у дитячому середовищі, а саме:
1. Інформаційний підхід. Він заснований на поширенні інформації про наркотики. Прихильники цього підходу переконані, що знання про вживання психоактивних речовин та їхні наслідки стануть ефективним поштовхом для формування здорової поведінки й відмови від наркотиків.
2. Підхід, заснований на впливі соціальних факторів. Соціальне середовище відіграє найважливішу роль у у розвитку людини, що є джерелом зворотного зв’язку для особистості. У соціумі насамперед варто шукати передумови вживання наркотичних речовин самою особою.
3. Педагогічний підхід пояснює ризик формування девіантної поведінки шкідливими звичками, педагогічною занедбаністю, вихованням у соціально неблагополучних сім’ях.
4. Підхід, заснований на ефективному навчанні, розвитку емоційної сфери людин. Ввважається, що вживати наркотики починають неповнолітні з недостатньо розвиненою емоційною сферою, які мають у структурі свого виховання так звану «заборону на емоції».
5. Особистісно-орієнтований підхід – суть даного підходу полягає в тому, що дитина не буде курити або вживати інші психоактивні речовини через внутрішньособистісні мотиви.
6. Духовно-орієнтований підхід трактує наркоманію як вираз кризи духовності в суспільстві. Ціль профілактики наркоманії – сформувати в юнака чи дівчини моральну поведінку, систему цінностей, з якої наркотик був би виключений.
7. Дозвіллєвий (альтернативний) підхід. Його представники вважають, що профілактика наркоманії полягає в розвитку альтернативної діяльності. Для цього необхідно розвивати такі соціальні програми, у яких діти могли б реалізовувати власні потреби в гострих відчуттях, прагнення до ризику, підвищену поведінкову активність.
8. Етнокультурний підхід. У даному підході наркоманія розглядається в контексті «кризи культури» й «кризи свідомості» на сучасному етапі культурно-історичного розвитку. Криза розуміється не як «тотальний занепад вимираючої цивілізації», а як сформована неузгодженість зовнішнього й внутрішнього середовища людини.
Отже, так як в Україні поширення наркоманії серед неповнолітніх набуло загрозливого характеру й має всі риси епідемічного процесу, зусилля фахівців повинні бути спрямовані на формування «внутрішніх» перешкод, на виховання особистісної стійкості до наркотичної спокуси.